Strona główna |  Polska |  PRL |  Unia Europejska |  Ogólne informacje |  Jednostki monetarne |  Mój zbiór |  Linki |  Księga gości |  O stronie
Menu

Stany zachowania
Klasyfikacja monet
Słowniczek

Ogólne informacje

Stany zachowania

Istnieje międzynarodowa, 7-stopniowa skala stanów zachowania monet.

Stan Opis
I - menniczy monety bez śladów zużycia, dotyczy monet, które nigdy nie były używane jako środek płatniczy (tzn. nie były w obiegu)
II - znakomity dopuszczalne nieznaczne uszkodzenia powstałe w mennicy lub transporcie, może dotyczyć monet przeznaczonych do obiegu, lecz wycofanych z niego przed pojawieniem się charakterystycznych wytarć lub zarysowań
III - bardzo piękny nieznaczne ślady zużycia pochodzące z obiegu monety, lekkie wytarcie wyższych partii rysunku, drobne ryski, małe skaleczenia brzegu monety
IV - piękny widoczne ślady zużycia, ale bez wpływu na czytelność rysunku i napisów monety
V - bardzo dobry znaczne zużycie, pojedyncze fragmenty rysunku i legendy nie w pełni czytelne, ale moneta może być dokładnie i jednoznacznie określona (łącznie z datą, mennicą oraz wariantami napisowymi)
VI - dobry część rysunku i legendy całkowicie nieczytelna, monetę można określić (rok, mennicę, ale nie wariant napisowy)
VII - zły brak możliwości jednoznacznego określenia monety

Jest to skala uniwersalna, dotycząca zarówno monet starożytnych jak i najnowszych. Monety nowe, XX-wieczne praktycznie klasyfikuje się inaczej. Poza nielicznymi wyjątkami, monety gorsze niż stan III uważa się za źle zachowane i nie powinny one trafiać do zbiorów, ale określenie stan III obejmuje w tym przypadku również monety opisane jak dla stanu IV wg ww. tabeli.

Określenie omówionych stanów zachowania do symboliki międzynarodowej:

  I II III IV V VI VII
USA UNC = uncirculated EF/XF = extremaly fine VF = very fine F = fine VG = very good G = good PR = poor
Niemcy UNZ = unzirkuliert VZ = vorzuglich SS = sehr schon S = schon SG = sehr gut G = gut ------
Włochy FDC SPL BB MB B M ------
Francja FDC SUP TTB/TB TB/B B TBC BC

Oceniając monety starsze, należy pamiętać, że na ogólną opinię o jakości (a co za tym idzie i wartości) monety ma nie tylko stan zachowania, ale również jakość bicia. Są to dwie zupełnie różne sprawy. Dawne monety, bite ręcznie albo na prymitywnych maszynach przy pomocy ręcznie grawerowanych stempli, na krążkach wytwarzanych dość prymitywnymi metodami z definicji nie mogą wyglądać idealnie. Już opuszczając mennicę były niedoskonałe. Stąd często w katalogach aukcyjnych mamy opis "piękne bicie", "bardzo ładny egzemplarz" itp. Jednocześnie, tak określona moneta może być np. w IV stanie zachowania. Pamiętajmy, stan zachowania opisuje nam, w jakim stopniu moneta zmieniła swój wygląd od momentu opuszczenia mennicy, albo nawet od momentu zdjęcia jej z prasy menniczej!

Jeszcze jedna uwaga, stanu zachowania nie można poprawić poprzez czyszczenie monety. Wręcz przeciwnie, możemy stan zachowania pogorszyć, choć pozornie poprawi się wygląd monety.

Copyright © 2003 - 2008 Monety i Banknoty